Son Düşüşü ve Yükselişi Bilmişti: Bitcoin Bu Seviyelere Gidiyor!

Halving etrafında girilen geçmiş döngülerden elde edilen veriler ve önemli bir teknik analiz aracı, en az dirençli yolun daha yüksek olduğunu gösteriyor. 10X Research‘e göre Bitcoin, ödül yarılanmasına giden sekiz hafta içinde yüzde 30’un üzerinde yükselme eğiliminde. Bu arada, Bitcoin’in dördüncü halving etkinliği 19 Nisan’da gerçekleşecek.

Lider kripto para halving sürecinde bu tepkileri veriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, 2021’in sonlarından bu yana mükemmel bir birkaç ay geçirdi. ABD dolarını ve Hazine getirilerini görmezden gelen lider kripto para yoluna devam ediyor. Analistlere göre, fiyatlarda bir geri çekilme olası olsa da, Bitcoin Blockchain’in 19 Nisan’daki dördüncü halving etkinliğinden önce fiyatların 69.000 dolarlık rekor seviyeyi tekrar ziyaret etmesi ve potansiyel olarak aşması ile daha geniş yükseliş trendi devam edecek gibi görünüyor. 10X Research, geçmiş verileri ve göreceli güç endeksi (RSI) adlı bir teknik analiz göstergesini inceliyor. Neticesinde de bu mesajı veriyor.

Analistler, Bitcoin’in halving’ten 12-16 ay önce dibe vurduğunu söylüyor. Ayrıca, halving’ten bir yıl önce ve sonra yükseliş trendine girdiğini belirtiyorlar. Traderlar için daha da önemlisi, halving’e odaklanan önceki üç döngü, arz genişlemesinin hızını %50 azaltan dört yıllık olaya giden sekiz hafta içinde fiyatların %30’un üzerinde arttığını gösteriyor. Blok başına ödül 19 Nisan’da yarıya inece. Böylece, 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek.

Bitcoin halving öncesi yüzde 32’lik bir ralli yapıyor!”

10X Research’ün kurucusu Markus Thielen, “Bitcoin halving öncesinde 60 gün içinde ortalama %32’lik bir ralli yapıyor,” diyor. Bitcoin, yazı sırsında 52.000 dolar civarında işlem görüyordu. Geçmiş verilere göre buradan %32’lik bir yükseliş, fiyatların halving gününde ya da öncesinde rekor seviye olan 69.000 dolara yakın işlem görebileceği anlamına geliyor. Thielen, şu değerlendirmesini de paylaşıyor:

Bitcoin halving’ine ne kadar yaklaşırsak, son üç halving döngüsünden elde edilen kanıtların gösterdiği gibi, Bitcoin’in yükselme olasılığı o kadar yüksek olur. Kripto topluluğu içinde halving’in yükselişe geçeceği algısı yüksek olduğu için bu sefer de durum farklı olmayacak. Bu algı kuşkusuz, halving öncesinde bu Bitcoin ETF‘lerini agresif bir şekilde satın alan TradeFi topluluğuna da akıyor.

ABD merkezli spot borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) güçlü girişler var. Bu da geleneksel yatırımcılar arasında yükseliş havası olduğunu gösteriyor. Bu düzenlenmiş ETF’ler, yatırımcıların kripto paraları saklama zahmetini ortadan kaldırıyor. Bu şekilde kripto para birimine yatırım yapmalarına olanak tanıyor.

Aylık RSI kuzeyi işaret ediyor: Hedefte 74 bin dolar mı var?

J. Welles Wilder’ın geliştiediği RSI, genellikle 14 gün, hafta veya ay gibi belirli bir süre boyunca fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum göstergesidir. 70’in üzerindeki veriler fiyatlarda güçlü bir yukarı yönlü ivmeye işaret eder. Bir hafta önce, Bitcoin 14 günlük RSI Aralık’tan bu yana ilk kez 80’in üzerine çıktı. 10X Research’e göre, bu tür önceki 14 RSI sinyalinden 12’si, takip eden 60 gün içinde ortalama %54’lük bir kazanç sağladı. Böylece, hızlanan yükseliş trendlerinin habercisi oldu. Thielen, bu göstergeyi şu şekilde okuyor:

Referans olarak, son sinyal tetiklendiğinde Bitcoin 48.294 dolardan işlem görüyordu ve eğer geçmiş (60 günde ortalama +%54 getiri) herhangi bir yol göstericiyse, BTC bu sinyale dayanarak 74.600 dolara yükselebilir.

Geçmiş performans gelecekteki sonuçları garanti etmez. Ayrıca, makroekonomik faktörlerin tek başına trendleri oluşturması veya bozması mümkündür. Bununla birlikte, mevcut makro tablo, artan risk alımını destekleyici görünüyor. Goldman Sachs, S&P 500 için yılsonu tahminini %4 artırarak 5.200’e yükseltti. Bunun için güçlü küresel ekonomik büyüme ve zayıf dolar beklentilerini gerekçe gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x