Kedilerin Nesli Tükenirse Dünyada Neler Değişir?

Chip Online’da yer alan habere göre uzmanlar, tüm kedilerin aniden yok olması durumunda, dünyada işlerin hızla cehenneme dönebileceğini söylüyor. İster evcil olsunlar, ister başıboş olsunlar, kedilerin hayatta kalmak için yiyecek ve çöplerimize bağımlı olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak veterinerlik profesörü ve Purdue Üniversitesi İnsan-Hayvan Bağları Merkezi’nin direktörü Alan Beck’e göre, kediler uyarlanabilir avlanma davranışlarına sahip uzman avcılar.

Beck, bu konuda şunları söylüyor:

Onlar küçük hayvanların en çok korkması gereken avcılar. İhtiyaç duyduklarında, av az olsa bile yalnız hayvanlar olarak hayatta kalabilirler.

KEDİLER OLMASAYDI AÇ KALIRDIK

Ahırlarda ve tahıl depolama alanlarında fareleri ve sıçanları avlayarak, kediler bu zararlı kemirgenlerin kontrol altında tutulmasında hayati bir rol oynar. Özellikle Hindistan gibi ülkelerde, kedilerin tahıl depolarındaki kemirgenler nedeniyle oluşan kayıpları azaltmada önemli bir katkısı olduğu düşünülüyor.

Bu durum, insanların kedilere besin sağladığı yönündeki algıyı doğruluyor. Ancak aynı zamanda, eğer kediler aniden ortadan kaybolursa, insanlar başlangıçta daha az gıdaya sahip olabilirlerdi.

Peki, kediler bir anda yok olsaydı, kemirgenlerin popülasyonu nasıl etkilenecekti? Büyük Britanya’da 1997 yılında yapılan bir araştırma, ortalama bir ev kedisinin altı ay içinde eve 11’den fazla ölü hayvan (fareler, kuşlar, kurbağalar ve daha fazlası dahil) getirdiğini buldu.

Bu, İngiltere’deki 9 milyon kedinin toplu olarak yılda 200 milyon civarında küçük avı öldürdüğü anlamına gelir. Üstelik bu sayı, kedilerin fark etmeden öldürdüğü avlar dahil değildir.

Kemirgen popülasyonu artarsa, bu ekolojik bir etki zincirini tetikleyebilir. 1979’da Yeni Zelanda’da yapılan bir başka araştırma, kedilerin küçük bir adadan çıkarıldığında yerel sıçan popülasyonunun hızla dört kat arttığını gösterdi.

Sıçan sayısı arttıkça, yumurta yiyen farelerin avladığı deniz kuşlarının sayısında azalma görüldü. Yaklaşık 220 milyon evcil kedi aniden kaybolsaydı, dünya genelinde deniz kuşlarının popülasyonlarının yok olma riskiyle karşı karşıya kalabileceği düşünülmektedir. Özetle, kedilerin yokluğu, pek çok hayvan türünü olumsuz etkileyebilecek zincirleme reaksiyonlara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x