Hayvanseverler CHP’ye ve ABB’ye dilekçe bıraktı: “Çözüm kısırlaştırma”

Sinem Hançerigüzel

Ankara Keçiören’de Tunahan Yılmaz isimli çocuğun, sahipsiz köpeklerin ısırması sonucu ağır yaralanmasına üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, sokaktaki sahipsiz köpekleri barınaklara alacaklarını belirterek “Eğer çok istiyorlarsa hayvanseverler onlar da elini taşın altına koysun. Destek oluruz, sahiplensinler. Sahipsiz hayvan olmaz.” demişti.

CHP Genel Merkezi önünde toplanan hayvanseverler, küçük çocuğun sağlığına kavuşması için temennilerini iletti. Sokak köpeklerinin popülasyonundaki artışın bu problemlere neden olduğunu belirten hayvanseverler, belediyelerin uzun yıllardır etkin kısırlaştırma yapmadığına dikkat çekti. Öte yandan cins hayvan üretiminin artışı ve bu hayvan-nların sahipleri tarafından sokağa atılmasına engel olunmaması gibi problemler de popülasyon artışına etki eden faktörler arasında bulunuyor.

ÖZKAN: “HEM YAVRUMUZ ZARAR GÖRMESİN, HEM HAYVANLAR ACILAR İÇİNDE ÖLMESİN DİYE KISIRLAŞTIRMA DEDİK”

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, CHP Genel Merkezi önündeki açıklamasında şunları söyledi:

“Etkin kısırlaştırma yapılmadığı için hayvan sayısında artışlar yaşandı. Vatandaşın muzdaripliği de arttı. Belediyeler topladı. Farklı illerin ilçelerin sınırlarına attı. 4.5 yıl önce Sayın Mansur Yavaş geldiğinde hayvanlar adına hepimiz sevindik. Bu sevgi dileklerimizi hayvanlar için ‘İyi oldu’ dediklerimizi bütün sosyal medya hesaplarımızda belirttik. Ama maalesef sayın başkan imzalaması dahi olmuşken 4.5 yıldır etkin kısırlaştırma yaptırmadığı için hayvan sayısı sürekli arttı. 4.5 yıl önce geldiği sayı ile şimdiki sayı kati suretle aynı değil. Oysaki kısırlaştırmayla bu sayı kontrol altına alınması gerekirdi.

Yavrumuz inşallah bir an önce, Tunahan yavrumuz sağlığına kavuşur, koşar oynar. Tunahan yavrumuz gibi yavruların zarar görmemesi için hayvanların da kontrolsüz üremeyle çoğalıp acılar içinde ölmemesi için hep etkin kısırlaştırma yapılsın dedik. 4.5 yıl için atılan imzaya uyulmadı. Şu an belediyeler, sayın başkanımız da bu belediyeler içine girdi maalesef, kendi hatalarını hayvanları kanuna ve yönetmeliğe aykırı toplamaya başladılar. Bu toplanan hayvanlar nereye gidecek? Sürekli hayvan topluyorsunuz, barınakların kapasitesi zaten dolu. Bu hayvanlar nereye gidiyor? Hangi dağlarda toplayacağız? Hangi toplu mezarlardan bu hayvanları çıkaracağız? Lütfen bütün yetkililere sesleniyoruz. Bu katliamı, bu toplamayı, bu çoğalmayı durdurunuz.

CHP genel merkezine imzalarımızı teslim ettik. Tüm siyasi partilerin yerel yönetimlerde katliam yapan, hayvan ihlali yapan belediye başkanlarını da diğer siyasi parti genel merkezlerine şikayet edeceğiz. Tüm kurumlardan toplama felaketinin durdurulmasını isteyeceğiz. Konuyu yargıya da intikal ettiriyoruz.”


ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DİLEKÇE VERDİLER

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan hayvanseverler, popülasyondaki artışın bu sorunlara neden olduğunu belirterek, usülsüz toplama yapıldığını öne sürdü.

Belediye binasına giden vatandaşlar konu hakkında bireysel dilekçelerini iletti.

Barınakların kapasitesinin sınırlı olduğunu vurgulayan hayvanseverler toplanan hayvanların akıbetine dikkat çekerek kısırlaştırmanın önemini anlattı.

Türkiye İşçi Partisi İl Gençlik Sorumlusu Ece Duru şunları söyledi:

“Köpeklerin bir yere kapatılması, öldürülmesi, açlığa mahkum edilmesi çözüm değildir. Bilimsel, akılcı metotların uygulanarak kentin bir ucuna değil; gerekirse her mahalle arasında kısırlaştırma merkezleri kurarak, gönüllülerin de rahatlıkla hayvanları götürüp, kısırlaştırmasını sağlayacağı yerler yapılarak sorunun üstesinden gelineceğinin farkındayız.”

ANKARA BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise 13 özel hayvan hastanesiyle kısırlaştırma çalışması yapıldığı, ancak ihaleyi alan firmanın bir yıl sonra ekonomik krizden dolayı zarar ettiği gerekçesiyle sözleşmeden tek taraflı çekildiği belirtildi:

“Bu konuda yeni ihale çalışmalarına 1 Kasım 2023 tarihinde başlanmış olup, 5 Ocak 2024 tarihinde ihalesi yapılacaktır. Bu süreçte belediye ekiplerimizin çalışması aralıksız olarak devam etmektedir. Her geçen gün sayısı artmakla birlikte 4,5 yılda 79 bin 714 sokak hayvanına kısırlaştırma işlemi uygulanmıştır.E ski dönemden yaklaşık 3 kat fazla kısırlaştırma yapılmıştır. İlçe belediyelerinin uygulamaları ile toplam sayı 100 binin üzerine çıkmıştır. Bu oranların dışında yer alan tüm paylaşım ve haberler gerçek dışıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x