Geçen 8 Mart’tan bu yana 338 kadın öldürüldü: ‘Bize kulak verin…’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde geçen yıl 8 Mart’tan bu yana öldürülen kadınların verilerini basın toplantısında açıkladı.

Burada bir konuşma yapan platformun avukatlarından Esin İzel Uysal, 8 Mart 2023’ten bu güne kadar tam 338 kadın cinayeti ve 248 şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğini vurguladı.

Uysal, “Geçtiğimiz 8 Mart’tan bu 8 Mart’ta 338 kadından 212’si evlerinde öldürüldü. 338 kadının 134’ü evli olduğu erkek tarafından 47’si birlikte olduğu erkek tarafından 36’sı eskiden evli olduğu erkek tarafından 17’si ise eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmüş.  Bu tabloya baktığımızda şunu görüyoruz, kadınlar çoğunlukla evlerin içerisinde öldürülüyor ve en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyorlar” dedi. 

Toplantıya öldürülen Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken ve öldürülen Özgecan Aslan’ın kuzeni Karanfil Aslan da katıldı.

“İKTİDARA SESLENİYORUZ”

İktidarı eleştiren Uysal, şu ifadeleri kullandı:

“KORKMAYIN”

Uysal, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Öldüren bütün kadın arkadaşlarımızın her biri eşitlik ve özgürlük için mücadele eden kadınlardı. Kendi hayatlarına karar vermek isteyen yolunu kendisi çizmek isteyen kadınlardı ve iktidar bu kadınların niye öldürüldüğünü açıklayamasa da yok saymaya çalışsa da biz biliyoruz. Bu kadın arkadaşlarımız kendi hayatlarına karar vermek istedikleri için özgürlük istedikleri için öldürüldüler. Kadınlar korkmayın. Bu iktidar bütün saldırılarına rağmen ellerinden gelen ardına koymasın. Medeni kanuna dokunamayacaklar. 6284 sayılı Kanun’a dokunamayacaklar ve biz mutlaka kadın cinayetlerini durduracağız. Özgürlük yolumuzu kendimiz açacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x