Çin, Dışa Açılıma Kararlılıkla Bağlı Kalacak

BEİJİNG, 26 Ekim (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in üst düzey dışa açılıma kararlılıkla bağlı kalacağını ve açık bir dünya ekonomisinin inşasını destekleyeceğini söyledi.

Perşembe günkü olağan basın toplantısında, ABD’nin Çin’e yönelik yarı iletken ihracat kontrolleri ve Avrupa Birliği’nin Çin’den gelen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturması hakkındaki soruya yanıt veren Mao, açıklığın ilerleme getirdiğini, tecridin ise geride kalmaktan başka işe yaramadığını kaydetti.

Çin’in kısa süre önce imalat sektöründe yabancı yatırım erişimine yönelik tüm kısıtlamaları kaldıracağını duyurduğunu kaydeden Mao, bu durumun, Çin’in dünyaya açılımını daha da ilerletmeye yönelik inisiyatif alma kararlılığı hakkında çok şey söylediğini belirtti.

Sözcü, devam eden 134. Çin İthalat ve İhracat Fuarı’nın çok sayıda işletme ve katılımcıyı kendine çektiğini sözlerine ekledi.

Sözcü, Çin’in önümüzdeki ay Shanghai kentinde Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nı (CIIE) ve Zhejiang eyaletinin Hangzhou kentinde Küresel Dijital Ticaret Fuarı’nı düzenleyeceğini dile getirdi.

Mao, bu yılki CIIE’de İş Sergisi ölçeğinin ve fuara katılan Fortune 500 şirketleri ile çeşitli sektörlerdeki lider şirketlerin sayısının rekor kıracağını söyledi.

Sözcü, “Küresel ekonomik kalkınma tarihi bize, korumacılığı tercih edenin kendi tuzağına düşeceğini, bağları koparma veya sanayi ve tedarik zincirlerini kesme yoluna gidenlerin başarılı olamayacağını ve fazla ilerleyemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x