Çarşı, pazarda ‘Efsane Kasım’ hareketi başladı

Mehtap Halıcı- Başta perakende sektörü olmak üzere alışverişte kasım ayı hareketliliği başladı. İlk olarak ABD’de ‘black friday’ adıyla tek bir günde başlayan, ardından Uzakdoğu’da ‘11.11’ olarak yayılan indirim kampanyaları, bugün neredeyse tüm dünyada kasım ayı boyunca devam ediyor. Hatta çoğu marka, kampanyayı aralık ayına da sarkıtıyor. Geleneksel perakende mecralarında da uygulanan “Efsane Kasım” indirimleri, e-ticarette daha yaygın olarak tercih ediliyor. Öyle ki sadece kasım ayında e-ticarette 400 milyar TL’lik alışveriş yapılacağı öngörülüyor. Tüm ödeme süreçlerini tek merkezden yönetme imkanı tanıyan ödeme geçidi Craftgate’in 2022 yılında kendi platformu üzerinden kasım ayı boyunca gerçekleşen alışveriş analizine göre, bu ay yapılacak ödeme hacmi ekim ayına göre yüzde 203 oranında arttı. Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 867 oranında büyüdü. Rapora göre, Kasım 2022’de ortalama sepet tutarı ise 866.35 TL oldu. Efsane Kasım indirimleriyle tüketiciler birçok üründe indirim fırsatını yakalarken, firmalar da ellerindeki stokları eriterek bünyelerine 2024’ün yeni ürünlerini temin edebiliyor.

Üretici de tüketici de kazanıyor

TOBB e-Ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, Türkiye’deki 3 milyon KOBİ’den 500 bininin fiziki ürün tutan perakendeciler olduğunu söyledi. Özkara, “Bunun için özellikle kasım-aralık aylarında çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Çünkü firmaların depolarında farklı kategorilerde çeşitli ürün stokları bulunuyor. Bunların kimisi buzdolabı, kimisi bulaşık makinası kimisi de teknolojik ürün” dedi. Stokları nakide döndürmek için kampanyalarla satışa çıkarıldığına değinen Özkara, “Eldeki fazla ürünün daha uygun maliyetle satılması tüketicinin faydasına oluyor. Firmalar için de iyi tarafı 2024’ün yeni sezon ürünlerini temin edebiliyorlar” diye konuştu. Geçen yıl Türkiye’de enflasyonun etkisiyle birlikte e-ticaret hacminin 800 milyar TL olarak gerçekleştiğine işaret eden Özkara, “Bu yılın ilk 6 ayında 650 milyar TL’lik bir e-ticaret hacmi oldu. Bu yıl ise bu rakamın 1.4 trilyon TL’lik bir e-ticaret hacmine ulaşacağını öngörüyoruz. Bunun 400 milyar TL’si de sadece bahsettiğimiz kampanya ayları olan Kasım ve Aralık ayı olmak üzere bu son iki aydan geliyor” diye konuştu.

Markalardan yüzde 55’e varan indirim

Arçelik: Arçelik, son dönemde dikkat çeken ürünlerinden GurmeFry Az Yağlı Fritözde, 11 Kasım da kadar geçerli olmak üzere “Cuma Aşkına” kampanyası ile yüzde 50 indirimli fiyat fırsatını sunuyor.

Boyner: 11.11 Fırsat Günleri kapsamında marka, giyimden kozmetiğe, ayakkabıdan aksesuara birçok farklı kategoride geçerli kampanyalarla avantajlı alışveriş deneyimi sunmaya devam ediyor.

Colin’s: Mega Week kampanyası kapsamında 20- 26 Kasım tarihlerinde geçerli olacak bir kampanya başlattı. Marka, etiket üzerinden tüm indirimlere ek net yüzde 25 indirim fırsatı sunuyor.

Cottonbox: 11 Kasım Cumartesi günü 24 saat boyunca yapılan tüm alışverişlerde yüzde 25 indirim uygulayacak.

Doğtaş: Efsane Kasım fırsatlarını 14 Kasım’a kadar uzattı. Tüm ürünlerinde sepette yüzde 55’e varan indirimler ve 24 ay vade seçeneği sunulacak. 11.11 kapsamında çok satanlarda da yüzde 20 + yüzde 10 indirim sağlayacak.

FLO: Her yıl kasım ayında kadın, erkek ve çocuklara özel kampanyalar sunan FLO, bu yıl da “Muhteşem İndirim Günleri” kampanyası başlattı. FLO, 12 Kasım’a kadar birçok üründe fırsat sunuyor. Hammer Jack: Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren marka, ay boyunca yüzde 50’ye varan indirim sunuyor. Ayrıca kullanıcılara sunulan bir diğer fırsat ise 499 TL, 699 TL ve 999 TL’lik tek fiyat avantajı olacak.

Hepsiburada: E-ticaret şirketi Hepsiburada 1 Kasım’da başlattığı kampanyalarla hane bütçelerine 4 milyar TL’lik destek sağlamayı hedefliyor. Hepsiburada geçen yıl, hane bütçelerine 1 milyar TL’lik destekte bulundu.

IN Street: Türkiye’nin sneaker ve spor giyim zinciri IN STREET’te, 12 Kasım tarihine kadar sürecek kampanya, yüzde 40’a varan indirimlerle dünyaca ünlü markaların ürünlerini cazip fiyat avantajıyla sunuyor.

idefix: Elektronikten sporoutdoor’a, kitaptan küçük ev aletlerine kadar birçok ürünü kullanıcılarıyla buluşturan idefix, kitap severlere 400 TL ve üzeri tüm kitaplarda geçerli sepette 40 TL indirim sağlıyor. Jack&Jones: Danimarka markası Jack&Jones, 19 Kasım’a kadar tüm ürün gruplarını kapsayan indirim fırsatlarıyla çocuk giyimden büyük beden ürünlere kadar geniş bir seçenekle tüketicinin karşısına çıkıyor.

Mcdodo: Mobil aksesuar markası Mcdodo’da 11.11 indirimlerine başladı.12 Kasım’a kadar yapılacak alışverişlerde pek çok ürün 11.11’e özel yüzde 11 indirimli olarak alınabiliyor.

Schafer: Züccaciye sektöründe faaliyet gösteren Schafer, Efsane Kasım ile bu ay sonuna kadar çeşitli ürün gruplarında geçerli yüzde 50’ye varan indirim avantajları sağlayacak.

Storks: Marka, mağazalarında geçerli olmak üzere 15 Kasım’da başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek yüzde 50 indirim imkanı sunuyor. İndirimler tüm ürün gruplarında geçerli olacak.

Yataş: Kasım ayı boyunca seçili yataklarda yüzde 25’e varan indirim fırsatı sunuyor. Efsane Uyku Günleri’nde ise seçili yataklarda yüzde 10’a varan, beyaz ev tekstilinde yüzde 30’a, renkli ev tekstilinde yüzde 25’e varan indirimler kasım ayı boyunca sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x