Barış Pehlivan: Soylu’nun trolleri hala devlet memuru

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Silivri’den Maltepe Açık Cezaevi’ne gönderildi. Yazılarına oradan devam eden Pehlivan, bugünkü yazısında Süleyman Soylu’nun sosyal medya destekçileri içindeki trol hesap sahiplerinin İçişleri Bakanlığı’nda çalıştığını, bu kadroların 15 Temmuz sonrasında açıldığını belirtti.

Pehlivan’ın “Kanserli hücre” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Gördünüz, İçişleri Bakanlığı’na yönelik düzenlenen terör saldırısıyla birlikte, Soylu’ya yakın olduğu sır olmayan sosyal medya hesapları da harekete geçti. Emir almış gibi hepsi yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı hedef aldı.

Aslında…

Soylu’nun trolleri meselesinin perde arkasına girdikçe tablo daha da vahim hale geliyordu.

Şöyle ki…

15 Temmuz darbe girişimi sonrası incelenmesi gereken 2 milyona yakın dijital doküman vardı. Siber suçlar konusunda uzman polislerden haftada 50 bin veriyi incelemeleri isteniyordu. Öyle ya gün geliyordu bir Fetullahçıda 44 ayrı USB bellek dahi ele geçiriliyordu. Lakin, tüm bunları inceleyecek personel yetersizdi.

İşte bu ihtiyaç Süleyman Soylu’ya Emniyet içinde önemli bir alan açtı. Nasıl mı? Şöyle…

Tarih: 22 Kasım 2016.

KHK ile Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’ne 500 geçici uzman alınmasına karar verildi. Aradan bir yıl geçtikten sonra da alınan o uzmanlar yine KHK eliyle devlette kadrolu hale getirildi.

Peki, kimlerdi onlar?

O TROLLER DEVLET ÇALIŞANI

Yanıtını gazeteci Tolga Şardan’dan okuyalım:

‘Aldığım bilgiye göre siberci uzman kadroları verilenler arasında gerçekten bilişim konusunda yetkinliği olan ancak torpille kuruma kapağı atanların yanında ev kadını, kuaför, marangoz hatta taksici bulunuyor. Bilgisayar ve bilişimle hayatlarında hiç yolu kesişmemiş bu kişilerin kuruma siber uzman olarak alınması sıkıntıya da neden oldu kuşkusuz.’

Kritik soru şuydu: Neden gerçekten siber suçlar konusunda uzman isimler değil de vasıfsız insanlar Emniyet’e alındı?

‘SS’ kitabını yazarken konuştuğumuz bir Emniyet müdürü şöyle dedi:

‘Sosyal medyayı izleme amacıyla alındığı ileri sürülen o isimlerin büyük çoğunluğunun başka bir görevi daha vardı: Süleyman Soylu propagandası! Maalesef, devlet içinde Soylu’nun trollerine yer açıldı, halen cebimizden çıkan paralarla maaş veriliyor. Siber dünyadaki suçları bulmak için görevlendirilen o yeni uzmanlar koca siber daireyi trol şubesi gibi yaptılar.'” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x